
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 1.5 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Stack Height | 4.5 mm |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 544
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13152
Ext.Price$0.13152
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13152 | $0.13152 |
| 10 | $0.06576 | $0.65760 |
| 50 | $0.05880 | $2.94000 |
| 100 | $0.05257 | $5.25700 |
| 500 | $0.04606 | $23.03000 |
| 1000 | $0.04035 | $40.35000 |
| 3000 | $0.03840 | $115.20000 |
| 5000 | $0.03655 | $182.75000 |
| 10000 | $0.03450 | $345.00000 |
